Hírek
Viharos nyár ígérkezik
A többi évszakhoz képest nyáron gyakrabban előforduló zivatarokra, az azzal együtt járó gyakoribb villámlásokra és -károkra hívja fel a figyelmet az EATON Power Quality üzletága, az biztonságos energiaellátási megoldások egyik vezető szállítója.
A nyár a villámlások szempontjából a legveszélyesebb időszak, ilyenkor 4–5 naponként fordul elő villámlással együtt járó zivatar. Az érzékeny elektronikai eszközök – házimozik, számítógépek, televíziók, vetítők – a villámlás okozta túlfeszültség hatására tönkremehetnek. A hazai háztartások 53 százaléka észlelt már áramellátási problémát, harmadrészt villámcsapás okozta túlfeszültség miatt.
Csakhogy a lakosság kétharmada nem tud arról, hogy a villámhárítón kívül egyéb villámvédelmi megoldások is létezhetnek. Az áramellátásban jelentkező túlfeszültségnek két oka van: a kiugróan magas feszültség általában villámcsapás, a „valamivel magasabb” feszültségszint pedig hálózathiba következménye. A villámcsapás okozta túlfeszültség, nemcsak a villamos- és telefonhálózatba, hanem az informatikai és hírközlési rendszereinkbe is behatol. A villám nem csupán ott okoz kárt, ahova becsap: mágneses erőtere indukció útján akár 1 km távolságban is károkat tehet az elektronikus berendezésekben.
Zivatar, azaz villámlással és mennydörgéssel kísért légköri jelenség bármelyik évszakban előfordulhat, bár az időjárási megfigyelések statisztikája azt mutatja, hogy május és szeptember között a leggyakoribb. Évente átlagosan 30 olyan nap van, amikor egy adott településen zivatart lehet megfigyelni. A három nyári hónapra ebből 20 nap jut, a többi kilenc hónapra átlagosan 10. Ez azt jelenti, hogy a nyári évszak 92 napja alatt átlagosan 4-5 naponként fordul elő villámlással járó zivatartevékenység.
A számítógépből is tanácsos áramtalanítani, a kábeleket kihúzni. Aki ezt nem szeretné minden vihar előtt megtenni – a váratlan, hálózati hibából eredő túlfeszültség előtt nem is tudja – annak a túlfeszültség-védelmi berendezés használata a legcélszerűbb.
Túlfeszültség-védelmi berendezések használatakor is többlépcsős védelemre van szükség, hogy hatásos legyen a védelem a villámlás okozta károk ellen: a villámhárító a nagy áram közvetlen romboló hatásától megóvja az ingatlant és lakóit, az elosztószekrényekben található (ha beépítettek ilyet) fedő- és középvédelmi eszközök pedig az igen nagy túlfeszültség-impulzusokat szelídítik meg, így a legnagyobb károktól védenek. A „megszelídített”, ám még mindig nagy energiájú impulzustól helyi túlfeszültség-védelmi eszközök segítségével védhetők meg az érzékeny elektronikai berendezések. Ezek ára a védeni kívánt eszközök – számítógép, házimozi, televízió – árához képest elenyésző: többmilliós berendezéseket néhány ezer forintos befektetéssel is megvédhetők. Az EATON átfogó áramvédelmi megoldásai (PowerStrip, Protection Box és Protection Station termékcsaládok) használatával a villámlással együtt járó túlfeszültség nem tehet kárt az érzékeny elektronikai berendezésekben. Ezek a termékek 1-8 csatlakozóaljzatot tartalmaznak, és nemcsak az elektromos hálózat felől, hanem egyes eszközök az adatvonali kábelek, antennák irányából is megfelelő védelmet biztosítanak, sőt akkumulátor-áthidalási időt is adnak.
Az Eaton szakembere a következő tanácsokkal szolgál értékes számítástechnikai és audiovizuális készülékeik védelme céljából:
- Válasszon olyan túlfeszültség-védelmi berendezést, amelynek alacsony a feszültség-áteresztő értéke. (A túlfeszültség-védelmi megoldás csak akkor működik, ha a lakásban van szabványnak megfelelő földelés!) Érdemes megjegyezni, hogy kizárólag ez EATON berendezései felelnek meg a szigorú IEC 61643-1 nemzetközi túlfeszültség-védelmi szabványnak.
- Otthoni használatra válasszon a kisebb, kedvező árú túlfeszültség-védelmi berendezések közül, például az PowerStrip 4/6, illetve a Protection Box 1/5/8 berendezéseket. Ha például hifit, tv-t, videó- vagy dvd-lejátszót szeretne megvédeni, akkor elég az egycsatlakozós készülék, ami a konnektorhoz csatlakoztatás után már használható is.
- Az elektronikai eszközök védelmére olyan túlfeszültség-védelmi eszközt célszerű választani, amely az áramlökések által veszélyeztetett összes útvonalat, a többi között az elektromos, a telefonvezetékeket, az adatkábeleket és a koaxiális kábeleket is lefedi. (Protection Box 5 tel@ + TV, Protection Box 8 Tel@ + TV)
- Döntse el, mely eszközök esetében fontos, hogy áramszünet esetén is tovább működjenek, ezeket szünetmentes tápegységgel lássa el. Ideális megoldásnak kínálkozik a Protection Station termékcsalád. Kis irodáknak is érdemes túlfeszültség-védelmi megoldást alkalmazniuk: egy esetleges túlfeszültség ugyanis nemcsak a berendezéseket (számítógépek, monitorok) teszi tönkre, hanem a gépeken tárolt adatok is elveszhetnek. Kis irodáknak az EATON a Protection Box termékcsalád nagyobb teljesítményű tagjait, a Protection Station család tagjait, az EATON 5E sorozat termékeit ajánlja. Az EATON kombinált túlfeszültség-védelmi megoldásaira vonatkozik a csatlakoztatott berendezésekre vonatkozó korlátlan garancia.
Az új EATON Protection Station mintegy harmincszázalékos energiamegtakarítást eredményez a stand-by üzemmódban levő csatlakoztatott berendezések intelligens lekapcsolásával. A Protection Station az első “mindent egyben” koncepcióra épülő szünetmentes áramforrás (UPS), mely túlfeszültség elleni védelmet és elosztóaljzatokat is tartalmaz. Az újonnan kifejlesztett UPS plug-and-play áramforrásként működve túlfeszültség ellen védi az otthoni számítógépeket, játékkonzolokat és audio/video-berendezéseket.
A Protection Stationt úgy tervezték, hogy energiát és költséget takarítson meg, köszönhetően EcoControl funkciójának. Az EcoControl funkció automatikusan lekapcsolja a fő berendezéshez (pl. számítógép, HD TV vagy digitális AV-eszközök) csatlakoztatott berendezéseket. Az EcoControl funkció és kivételes környezetvédelmi előnyei miatt a Protection Station megkapta az EATON “Green Leaf Solution” cimkét az EATON környezetvédelmi elveinek vevői és fogyasztói iránti elkötelezettségének elismeréseként.
A Protection Station 500 VA, 650 VA és 800 VA modelljei internethez csatlakoztatott személyi számítógépek és multimédiás pc-k, játékkonzolok és perifériák védelméról gondoskodnak feszültségtüskék, feszültségingadozás, villámlás és áramszünet esetén. A nyolc szabványos csatlakozóval (az 500 VA modell esetében hat csatlakozóval) és könnyen cserélhető akkumulátorral ellátott UPS-ek akár 30 perces áthidalási időt is garantálnak egy tipikus személyi számítógép esetén.
Az Eaton egy energiagazdálkodási vállalat, melynek értékesítési árbevétele 2013-ban 22 milliárd USD volt. Az Eaton energiahatékony megoldásaival segíti ügyfeleit a villamos-, a hidraulikus és a mechanikus energiával történő hatékony, biztonságos és fenntartható gazdálkodásban. Az Eaton vállalat mintegy 102 000 alkalmazottal dolgozik és több mint 175 országban értékesíti termékeit ügyfeleinek.